ďťż Publiczne Gimnazjum w Choszcznie „WIOSENNY SALON ARTYSTYCZNY”
Dodane przez kbolen dnia Kwiecień 25 2007 14:44:32
III „G” i III „K”

NA WYSTAWIE POD HASŁEM:

„WIOSENNY SALON ARTYSTYCZNY”

Rozszerzona zawartść newsa
Dnia 11 kwietnia 2007 roku wybraliśmy się do Choszczeńskiego Domu Kultury. Głównym zamiarem naszej wycieczki było obejrzenie wystawy pt. „Pisanki, kraszanki, palmy wielkanocne”. Niestety, minęły już święta, więc została ona zdemontowana, dlatego skierowaliśmy swe kroki do „Małej galerii” na wystawę pt.: „Wiosenny Salon Artystyczny”, której koordynatorką była p. Małgorzata Kozłowska.
Wewnątrz galerii na ścianach wisiały obrazy, na oknach - witraże, pośrodku sali zaś stała gablota z biżuterią użytkową, opodal - rzeźby przedstawiające świątki i róże. Kluczem doboru dzieł na ekspozycję był leitmotiv: „wiosna”. Loci communes wszystkich eksponatów stanowiło to, że zostały wykonane przez lokalnych artystów. Sporo było nazwisk twórców znanych i uznanych (J. Białach, M. Kasprzak, B. Widła), ale pojawiły się też nazwiska osób dotąd nieskojarzonych z działalnością plastyczną. Obrazy generalnie powieszono według nazwisk autorów. Ewidentnie dominowały barwy pastelowe, ciepłe. Jedynie akt pędzla Marty Bylicy, namalowany w odcieniach szarości, wprowadzał w wiosenny nastrój ekspozycji zamierzoną dysharmonię. Zdecydowanie dominowało malarstwo olejne, ale nie zabrakło jednak także tempery, akwareli czy haftu.
Uczestnicy wycieczki, tj. uczniowie klasy III „g” i III „k”, zachowywali się kulturalnie i spokojnie. Cała grupa zainteresowana była ekspozycją.
Uważam, że warto organizować takie wystawy, ponieważ dzięki nim możemy poznać dzieła lokalnych artystów. Jest to także ciekawy sposób na przeprowadzenie lekcji w terenie lub spędzenie wolnego czasu.

Natalia Motycka, kl. III g


Zapraszam do galerii