Janusz W³adys³aw Szymañski urodzi³ siê 15 listopada 1940 r. w S³obódce Turyleckiej ko³o Ska³y Podolskiej (województwo tarnopolskie). Fal± repatriacji w 1945 r. przeniesiony do Popielowa ko³o Opola, a po kilku miesi±cach do G³êbokiego w okolicy Recza Pomorskiego, gdzie spêdzi³ dzieciñstwo.
Absolwent Studium Nauczycielskiego w Szczecinie i Wydzia³u Filozoficzno Historycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dyplomowany nauczyciel historii, religioznawstwa i zajêæ praktycznych. Poeta, prozaik, popularyzator wiedzy historycznej.
W okresie d³ugoletniej pracy zawodowej by³ ¶lusarzem remontu maszyn, nauczycielem szkó³ podstawowych i ¶rednich, wizytatorem O¶wiaty i Wychowania, instruktorem Zwi±zku Harcerstwa Polskiego, wychowawc± m³odzie¿y. Ukoñczy³ kilkadziesi±t kursów zawodowych i instruktorskich. Jest pilotem szybowcowym, mechanikiem urz±dzeñ lotniczych, jachtowym sternikiem morskim, instruktorem ¿eglarstwa, sportów motorowodnych, modelarstwa lotniczego i szkutniczego, strzelectwa, harcmistrzem ZHP, operatorem sprzêtu audiowizualnego, przewodnikiem turystycznym, opiekunem miejsc Pamiêci Narodowej.
Jego zainteresowania literackie zaczê³y siê bardzo wcze¶nie. Publikowa³ liczne artyku³y i reporta¿e w prasie pedagogicznej, historycznej i religioznawczej.
Napisa³ powie¶æ historyczn± z okresu chrztu Pomorza, pt. „Agwa” i jej wersjê dla m³odzie¿y w postaci zbioru legend, pt. „Opowie¶ci i legendy pomorskie”, który okaza³ siê bestsellerem i wkrótce sta³ siê lektur± szkoln± szkó³ podstawowych i gimnazjalnych do ¶cie¿ki edukacyjnej „Dziedzictwo kulturowe w regionie” oraz konkursu „Moja ma³a ojczyzna”.
Na bazie wspomnieñ z dzieciñstwa opublikowa³ opowie¶æ, pt. „Dolina”, ukazuj±c± powojenn± spo³eczno¶æ ma³ego pomorskiego miasteczka. Obszerne fragmenty tej powie¶ci znalaz³y siê w zbiorze Centrum Pamiêtnikarstwa Polskiego, „Wie¶ polska i Polacy w kulturze Europy, Ameryki i ¶wiata”.
Pasje historyczne i popularyzatorskie znalaz³y swe uj¶cie w kolejnych zbiorach legend: „Siedem ¶wiêtych krêgów” (2002) i „Pomorzanie w historii, ba¶ni i legendzie” (2004) oraz powie¶ci historycznej z okresu panowania ksi±¿±t pomorskich: Eryka II i Bogus³awa X, pt. „Jaszko, rycerz ksiê¿nej Zofii”, gdzie mi³o¶æ rycerza Jana z Maszewa do Zofii Stargardzkiej, ¿ony ksiêcia Eryka, staje siê tylko pretekstem do ukazania obszernego fragmentu historii Pomorza i uwarunkowañ historycznych w stosunkach polsko – pomorskich.
Wynikiem wieloletnich starañ, by zawrzeæ w jednej pozycji mo¿liwie wszystkie wa¿ne informacje o ksi±¿êtach pomorskich, ich ¿yciu i dzia³alno¶ci jako w³adców Pomorza, ale tak¿e jako zwyk³ych ludzi z ich przywarami i s³abostkami, jest obszerny informator, zaopatrzony w bardzo liczn± ikonografiê i tabele porównawcze, pt. „Ksi±¿êcy ród Grafitów”.
W 2003 r. ukaza³y siê „Syberyjskie noce”, ksi±¿ka o dramatycznych losach kilkorga polskich dzieci wywiezionych w lutym 1940 r. w g³±b syberyjskiej tajgi i skutkach tamtych wydarzeñ w ich ¿yciu i psychice.
Pasje turystyczne, ¿eglarskie i harcerskie natomiast, zaowocowa³y opowiadaniem, pt. „Szkwa³”, ukazuj±cym przebogat± przyrodê ojczyst± oraz Norwegii, Francji, Danii, Anglii, Szkocji i innych krajów europejskich a na tym tle, proces kszta³towania siê charakteru cz³owieka w walce z si³ami przyrody i w³asnymi s³abo¶ciami.
Ten pracowity autor jeszcze nie powiedzia³ ostatniego zdania. Zapewne wkrótce uka¿± siê dalsze owoce jego dzia³alno¶ci.
|