Publiczne Gimnazjum w Choszcznie
Strona Główna Pliki do Å›ciÄ…gniÄ™cia Galeria Kwiecieñ 23 2018 19:07:23
Nawigacja
Strona Główna
Pliki do ściągnięcia
Galeria
Osiągnięcia uczniów
Lista jeńców Oflag II B
Koła zainteresowań
Koło plastyczne
Gazetka szkolna
Dla uczniów
Koła zainteresowań
Dla rodziców
Kalendarz imprez 2017/2018
Pedagog szkolny
Logopeda
Geografia
Wolontariat
Absolwenci
Dla Rodziców
Grypa AH1N1
Promieniowanie UV
Skład Rady Rodziców
Regulamin Rady Rodziców
SamorzÄ…d uczniowski
Plan pracy SamorzÄ…du
Skład Samorządu
Regulamin SU
Szczśliwy numerek

Biblioteka szkolna
Bezpieczeństwo w szkole
Ostatnie Artykuły
Regulamin Rady Rodzi...
PROJEKTY EDUKACYJNE ...
Bezpieczeństwo w sz...
Skład Samorządu Uc...
Szczęśliwy numerek
Patron szkoły
Władysław II Jagiełło
Dokumenty szkolne
Statut szkoły
PSO
ZWO
Program Wychowawczo-Profilaktyczny
Szkolny Program Profilaktyki
Szkolny zestaw podręczników
Szkolny Regulamin Projektów Edukacyjnych
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
Informacja o szkole
Publiczne Gimnazjum
im.Władysława II Jagiełły
w Choszcznie
ul.Westerplatte1
73-200 Choszczno
tel 0957657171
fax 0957650925
e-mail: chogimnazjum@poczta.onet.pl
Choszczno
Strona MiG Choszczno
SPOTKANIE Z AUTOREM
z życia stronyJanusz W³adys³aw Szymañski urodzi³ siê 15 listopada 1940 r. w S³obódce Turyleckiej ko³o Ska³y Podolskiej (województwo tarnopolskie). Fal± repatriacji w 1945 r. przeniesiony do Popielowa ko³o Opola, a po kilku miesi±cach do G³êbokiego w okolicy Recza Pomorskiego, gdzie spêdzi³ dzieciñstwo.
Absolwent Studium Nauczycielskiego w Szczecinie i Wydzia³u Filozoficzno Historycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dyplomowany nauczyciel historii, religioznawstwa i zajêæ praktycznych. Poeta, prozaik, popularyzator wiedzy historycznej.
W okresie d³ugoletniej pracy zawodowej by³ ¶lusarzem remontu maszyn, nauczycielem szkó³ podstawowych i ¶rednich, wizytatorem O¶wiaty i Wychowania, instruktorem Zwi±zku Harcerstwa Polskiego, wychowawc± m³odzie¿y. Ukoñczy³ kilkadziesi±t kursów zawodowych i instruktorskich. Jest pilotem szybowcowym, mechanikiem urz±dzeñ lotniczych, jachtowym sternikiem morskim, instruktorem ¿eglarstwa, sportów motorowodnych, modelarstwa lotniczego i szkutniczego, strzelectwa, harcmistrzem ZHP, operatorem sprzêtu audiowizualnego, przewodnikiem turystycznym, opiekunem miejsc Pamiêci Narodowej.
Jego zainteresowania literackie zaczê³y siê bardzo wcze¶nie. Publikowa³ liczne artyku³y i reporta¿e w prasie pedagogicznej, historycznej i religioznawczej.
Napisa³ powie¶æ historyczn± z okresu chrztu Pomorza, pt. „Agwa” i jej wersjê dla m³odzie¿y w postaci zbioru legend, pt. „Opowie¶ci i legendy pomorskie”, który okaza³ siê bestsellerem i wkrótce sta³ siê lektur± szkoln± szkó³ podstawowych i gimnazjalnych do ¶cie¿ki edukacyjnej „Dziedzictwo kulturowe w regionie” oraz konkursu „Moja ma³a ojczyzna”.
Na bazie wspomnieñ z dzieciñstwa opublikowa³ opowie¶æ, pt. „Dolina”, ukazuj±c± powojenn± spo³eczno¶æ ma³ego pomorskiego miasteczka. Obszerne fragmenty tej powie¶ci znalaz³y siê w zbiorze Centrum Pamiêtnikarstwa Polskiego, „Wie¶ polska i Polacy w kulturze Europy, Ameryki i ¶wiata”.
Pasje historyczne i popularyzatorskie znalaz³y swe uj¶cie w kolejnych zbiorach legend: „Siedem ¶wiêtych krêgów” (2002) i „Pomorzanie w historii, ba¶ni i legendzie” (2004) oraz powie¶ci historycznej z okresu panowania ksi±¿±t pomorskich: Eryka II i Bogus³awa X, pt. „Jaszko, rycerz ksiê¿nej Zofii”, gdzie mi³o¶æ rycerza Jana z Maszewa do Zofii Stargardzkiej, ¿ony ksiêcia Eryka, staje siê tylko pretekstem do ukazania obszernego fragmentu historii Pomorza i uwarunkowañ historycznych w stosunkach polsko – pomorskich.
Wynikiem wieloletnich starañ, by zawrzeæ w jednej pozycji mo¿liwie wszystkie wa¿ne informacje o ksi±¿êtach pomorskich, ich ¿yciu i dzia³alno¶ci jako w³adców Pomorza, ale tak¿e jako zwyk³ych ludzi z ich przywarami i s³abostkami, jest obszerny informator, zaopatrzony w bardzo liczn± ikonografiê i tabele porównawcze, pt. „Ksi±¿êcy ród Grafitów”.
W 2003 r. ukaza³y siê „Syberyjskie noce”, ksi±¿ka o dramatycznych losach kilkorga polskich dzieci wywiezionych w lutym 1940 r. w g³±b syberyjskiej tajgi i skutkach tamtych wydarzeñ w ich ¿yciu i psychice.
Pasje turystyczne, ¿eglarskie i harcerskie natomiast, zaowocowa³y opowiadaniem, pt. „Szkwa³”, ukazuj±cym przebogat± przyrodê ojczyst± oraz Norwegii, Francji, Danii, Anglii, Szkocji i innych krajów europejskich a na tym tle, proces kszta³towania siê charakteru cz³owieka w walce z si³ami przyrody i w³asnymi s³abo¶ciami.
Ten pracowity autor jeszcze nie powiedzia³ ostatniego zdania. Zapewne wkrótce uka¿± siê dalsze owoce jego dzia³alno¶ci.

Szkola 2.0
Losowa Fotka
DSC01258.JPG
DSC01258.JPG
„Otwórzmy serca na potrzeby innych”
Fundusze Unijne
fundusze unijne
Kalendarz
Kwiecieñ 2018
Nd Pn Wt ¦r Cz Pt Sb
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Kuratorium Oswiaty
Kuratorium Oświaty w Szczecinie
MEN
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Oke Poznań
Okęgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu
Logo Gimnazjum
Logo Gimnazjum